Jak i o Vánocích zůstat fit?

Zní to sice jako klišé, ale Vánoce jsou především o čase stráveném s našimi nejbližšími. Není to o tom, kolik dárků nakoupíme, kolik druhů cukroví stihneme napéct, ani kolik jídla během svátků sníme. Proto si myslíme, že i v průběhu Vánoc se dá zůstat fit a jednoduše se nepřecpat. Stačí, když se budete držet našich jednoduchých tipů.

Jezte jen to, co máte opravdu rádi

Možná to bude některým z vás připadat automatické. Proč byste měli jíst něco, co vám nechutná? Věříme, že se ale najdou i tací, kteří se s námi v tomhle ztotožní. Na stole je spousta krásného jídla a Vánoce můžou začít. Nejdřív ochutnám pár svých oblíbených dobrot, ale jak den plyne, začnu jíst tak nějak ze setrvačnosti, prostě na stole to jídlo je nebo třeba nechci urazit. Ať tak nebo onak, tenhle způsob konzumace zdá se nám poněkud nesmyslný. 🙂 V takovém případě si totiž to jídlo ani pořádně nevychutnáte. Stojí to potom za to? Zkuste se před každým uzobnutím z talířku zamyslet, jestli si chcete vzít, protože na tu věc máte opravdu chuť nebo prostě proto, že je před vámi. Jak jste na tom vy?

Vyrazte na procházku

Nejlepší způsob, jak na chvíli přerušit celodenní sezení a ládování se cukrovím, je vyrazit na čerstvý vzduch. Ať už se na procházku vydáte sami nebo zvládnete vyburcovat celou rodinu, chladivý zimní větřík vám dodá energii, pomůže s trávením toho všeho jídla, které jste už stihli sníst a aspoň částečně si udržíte kondičku. Takže až v lednu zase budete chtít naběhnout do fitka, nebudete začínat úplně od nuly. 

Dopřejte si

Vánoce jsou spojené s tradičními jídly, která jsou většinou docela tučná a nezdravá. Pokud je ale máte rádi, neodpírejte si je. Však se na ně těšíte celý rok a když nesníte hned dvě kila cukroví a nezajíte to třemi mísami majonézového salátu, věřte, že to váš zdravý jídelníček nijak neohrozí. Upřímně je nejhorší si něco zakazovat nebo vyčítat. Prostě si to vaše oblíbené nešizené linecké z másla a bílého cukru dopřejte. Ono se to jednou za čas nezblázní. A pokud jste opravdu poctiví, vykompenzujte přebytečné kalorie třeba jedním z našich kondičních tréninků. 😉

Zkuste něco zdravějšího

Pokud vám ta česká vánoční klasika nechutná nebo chcete nějakou změnu, zkuste zařadit něco zdravějšího. Majonéza v bramborovém salátu se třeba dá skvěle smíchat, nebo úplně nahradit bílým jogurtem. A už jste zkoušeli vídeňský bramborový salát, kam se majonéza nedává vůbec? K zobaní místo klasických brambůrků na stůl nakrájejte zeleninu na špalíčky a připravte k ní jednoduchý dip z jogurtu a prolisovaného česneku. Uvidíte, že i ostatní uvítají čerstvou zeleninu jako obměnu k tomu všemu sladkému a tučnému. 

Co se týče cukroví, dejte si pozor – med, javorový, agávový i datlový sirup – to je všechno taky cukr. Dokonce i datle jsou z většinové části cukr. Pokud chcete vyzkoušet zdravější verzi cukroví, sáhněte po celozrnné mouce a čekankovém sirupu, který je převážně tvořen vlákninou. Vyzkoušet můžete i naše jednoduché čokoládové lanýže s jogurtem. Budete na ně potřebovat jen 4 ingredience. Recept na ně najdete tady

A jak trávíte Vánoce vy? Máte nějaké tipy, jak se udržet v kondici a přitom si svátky užít? Budeme rádi, když se s námi podělíte v komentářích na sociálních sítích.