Jak být fyzicky i psychicky fit

4 kroky, jak být fyzicky i psychicky fit

Povánoční období a vstup do nového roku bývá plný předsevzetí a slibů sobě samému, na čem zapracovat a co v životě změnit. Jedno z nejčastějších bývá zhubnout, začít cvičit nebo žít zdravěji. Neměli bychom ale zapomenout na to, že změnu v životě můžeme udělat kdykoli po celý rok, nejen na začátku toho nového. Pokud se tedy teď nebo kdykoli jindy rozhodnete změnit něco z oblasti životního stylu, tady je pár bodů, čím začít.

1. Po malých krocích

Pokud se rozhodnete k nějaké změně, je důležité na začátek zmínit, že to nejlepší, s čím můžete začít, je jít na to pomalu. Rychlé změny sice možná nesou rychlé výsledky a mohou se tvářit, že nás nebudou stát žádné úsilí, nejsou ale dlouhodobě a trvale udržitelné. Ne nadarmo se říká: „Lehce nabyl, lehce pozbyl.“ Zkuste tedy nejprve zařadit jednu menší změnu, kterou zakomponujete do svého života tak, že vám to postupem času ani nebude připadat, jako něco nového. Dejte tomu čas a než začnete přidávat další změny, ujistěte se, že jste si na tu první nejdřív pořádně zvykli a stala se běžnou součástí vašeho života.

2. Pohyb

Když už byly zmíněny kroky, přesuneme se k pohybu. Může to být třeba jedna z těch prvních změn. Jak jsem ale již psala, je dobré na to jít pomalu, třeba zařadit jednou nebo dvakrát týdně procházku anebo zkusit nějaký nový pohyb či sport. Ať už je to běh, posilování, plavání nebo něco, co jste v životě nezkoušeli. Třeba pole dance :). Pomoci vám může třeba vzít s sebou kamarádku nebo si najít společnou sportovní aktivitu s partnerem. Hlavní je, aby vás to z větší části bavilo a přinášelo radost.
Cvičení online a v pohodlí domova má v tomhle jednu obrovskou výhodu – nemusíte se strachovat, že na vás někdo bude divně koukat a hodnotit. Navíc můžete začít hned teď. Opravdu, stačí jen kliknout sem. Naši zkušení lektoři se o vás už postarají.

3. Strava

Ani tady se velké změny najednou nevyplácí. A proto spíše než začít držet jakoukoli dietu nebo naprosto od základů najednou překopat svůj jídelníček, je dobré se zaměřit na jeden výraznější bod ve vašem stravování, který víte, že není úplně ideální. Prvotní a postupné změny můžete třeba udělat tak, že omezíte pravidelnou konzumaci slazených nápojů, zařadíte ke každému jídlu kus ovoce nebo zeleniny, zařadíte více celozrnných výrobků, část tučných výrobků nahradíte nízko tučnými variantami nebo třeba dáte pozor na to, aby každé jídlo, které za den zkonzumujete, obsahovalo všechny potřebné makronutrienty – sacharidy, bílkoviny a tuky. Že to najednou vypadá úplně jinak? Stačí tyto změny jen zařazovat postupně a najednou si uvědomíte, že jste ve svém životním stylu dosáhli poměrně hezké přeměny, která vám prospívá. Vyberte si jednu a začněte!

4. Odpočinek

Na co ale nelze zapomenout, při všude číhajícím nátlaku na výkon a potřebě pracovat na sobě, je odpočinek a nějaký čas pro sebe. Protože po nějaké době, co se budeme snažit být lepší a dokonalejší, by se mohlo stát, že bez odpočinku se všechno sesype jako domeček z karet. A tak není určitě od věci najít si čas na sebe a přečíst si dobrou knížku, podívat se na seriál, který už dlouho chci vidět, zajít si do sauny nebo třeba taky začít pečovat o své psychické zdraví, třeba meditací či jinou relaxační metodou nebo si najít psychologa či kouče. I třeba taková věc může být ono oblíbené novoroční předsevzetí nebo první menší změna ve vašem životě.

A co je nejdůležitější říct na závěr – že pokud se ne vše bude hned dařit, mějte se sebou trpělivost a nebuďte na sebe tolik přísní. Za každý malý pokrok se nezapomeňte pochválit.