Jak se dostat v lednu zpět do formy a splnit novoroční předsevzetí

Jestli si dáváte v lednu novoroční předsevzetí a chcete zhubnout všechno to vánoční cukroví, zase obléknout oblíbené džíny nebo konečně splnit tu vytouženou třicetidenní výzvu a zvládnout každý den 100 dřepů, máme pro vás pár tipů, aby se vám to letos ve zdraví podařilo.  

1) Nádech a výdech 

Za prvé buďme k sobě upřímní. Pokud jste se i letos rozhodli na začátku roku provětrat permanentku do fitka a shodit přebytečná kila, nejprve se pořádně nadechněte a vydechněte. Ne snad že by šlo o nějakou novou hubnoucí meditační techniku, ale začátek roku a hlavně  sociální sítě, v nás často mohou vyvolat touhu něco se sebou dělat. Často dost drasticky. Ostatní na Instagramu to přece dělají taky, tak proč se nezapojit. Problém je, že většina těchto instanadšenců už to druhý týden v lednu dávno vzdá. Proto doporučujeme se na chvíli zastavit, nadechnout se, vydechnout a nenechat se semlít prvolednovou vánicí. Pokud je vašim plánem tedy skutečně zlepšit formu, určitě už tušíte, že to bude vyžadovat spíš dlouhodobou změnu životního stylu než jen jeden měsíc klikování a dřepování, aby se vám váš sen splnil. Důležité je tedy k vašemu předsevzetí přistoupit v klidu a s rozvahou.  

2) Krok za krokem 

Raději než abyste bez rozmyslu naběhli do posilovny, zamyslete se, co konkrétně vás na vašem životním stylu nejvíce trápí. Chtěli byste jíst zdravěji nebo častěji cvičit? Chtěli byste omezit sladkosti nebo třeba trávit méně času na sociálních sítích? Ať už je to cokoliv, nám se osvědčilo vždy začít s něčím menším a až se vám to bude dařit plnit delší dobu (pro začátek aspoň měsíc), můžete přidat něco dalšího. Tak budete postupovat krůček po krůčku a dílčí úspěchy se dostaví  rychleji. Na základě toho budete lépe motivovaní k dalším postupům. Pokud totiž skutečně chcete shodit, více cvičit nebo jakkoliv jinak upravit svoji životosprávu, je to běh na dlouhou trať a určitě se vám to nepodaří v průběhu ledna. To už ale jistě víte. ☺ 

Jestli i přesto nevíte, kde začít, možná vám pomůžou tréninkové plány, které najdete na našich  stránkách.  

3) Opatrně na výzvy 

Internet je během ledna naprosto zaplavený tipy na nejrůznější challenge. 100 dřepů každý den, 30 dní jógy, 120 dní bez sladkostí, 400 angličáků denně, uběhnout 20 km každý den… No, řekněme, že tyhle výzvy jsou na IG určitě líbivé a můžete si je sice hezky odškrtávat. ALE jednak většina z nich není úplně zdravá – například když budete celý měsíc dělat sto dřepů, vaše kolena  vám pravděpodobně nepoděkují. Za druhé se zkuste zamyslet, jestli dokážete skutečně něco dělat celých třicet dní v kuse. A co budete pak dělat v únoru, až výzva skončí?  

Nemáme nic proti konceptu výzev jako takových, ale zkuste si je zase naplánovat s rozmyslem. Pokud nejste zvyklí na pravidelný pohyb, zkuste si pro začátek říct, že v lednu zvládnete cvičit  aspoň jednou týdně. Pokud vydržíte, přidejte si v únoru i druhý trénink a v březnu třeba třetí. Dobré je taky střídat druh pohybu. Může to být třeba kombinace jednoho tréninku pole dance a jedné lekce jógy. Při tom prvním posílíte a při tom druhém se krásně protáhnete. Zkuste náš kurz jógy s Terkou Wittichovou

A co když ten první měsíc o jednom tréninku týdně nevydržíte? Nevěšte hlavu, prostě pokračujte tak dlouho, dokud pro vás cvičení jednou týdně nebude automatické a pak můžete postupně přidávat. Vyzkoušejte různé druhy sportů a aktivit. Je možné, že vám to první prostě jen nesedlo. Široký výběr tréninků, které zvládnete z pohodlí domova najdete na našem webu www.fitplayce.cz. 

4) Dodržujte bezpečnostní pravidla 

Tohle je snad ta nejdůležitější zásada, která velmi úzce souvisí s tím, jak se do lednového cvičení  všichni hrnou po hlavě. Patří sem například to, že by člověk nikdy neměl jít přes bolest, měl by při cvičení hlavně dbát na své zdraví a provádět jednotlivé cviky technicky správně. Často bývají tato základní bezpečnostní pravidla opomíjena právě v rámci nejrůznějších novoročních výzev, ale vy už z předchozího odstavce víte jako na to. Pro více informací právě ohledně bezpečnosti nebo správné techniky cviků a triků se podívejte na bonusová videa, která nahráváme ke každému kurzu, ať už je to pole dance, jóga nebo třeba kondiční tréninky, právě proto, aby si  naši klienti při cvičení nic neudělali a mohli na sobě pracovat dlouhodobě.  

Doufáme, že vám naše tipy pomohly a přejeme hodně štěstí s plněním vašich novoročních předsevzetí.