8 věcí, které byste měli vědět o pole dance už na začátku

Na vašem věku opravdu nezáleží

Pole dancem cvičíte celé tělo. Jedná se o silový a kardio trénink v jednom, přičemž dochází i ke zlepšení vaší flexibility. Už obyčejným šplhem na tyč trénujete svou sílu. Není tedy žádným překvapením, že většina tanečníků trvá na tom, že nikdy nevypadali či se necítili lépe.

Nikdy není pozdě na to začít. Nezáleží, zda je vám 20, 30 nebo 40 let. Záleží pouze na vaší fyzické kondici či zdravotním stavu a odhodlání začít.

Krásným příkladem je Greta Pontarelli, která dokazuje, že věk je pouhé číslo. Podívejte se na její vystoupení z Pole Art Italy 2020:

Existuje několik druhů pole dance

Většina lidí, která slyší o pole dance poprvé, si vybaví tanec u tyče v baru. Ve skutečnosti existují tři hlavní odvětví pole dance – pole sport, pole art a pole exotic. O kategoriích v pole dance jsme už jednou psali, tak neváhejte a přečtěte si článek o nejčastějších pole dance kategoriích: https://fitplayce.cz/kategorie-pole-dance/

K udržení se na tyči potřebujete odhalenou kůži

Aby pokožka mohla držet na tyči, musí mít pole danceři odhalené nohy, ruky a břicho. V kurzech pro začátečníky si vystačíte zprvu i s legínami, ale při složitějších prvcích, kdy visíte hlavou dolů a držíte se jen nohama, potřebujete mít odhalené tělo. Neohlížejte se na ohrnutou kůži, kdejaký špíček, soustřeďte se jen na provedení prvků a jejich ztvárnění. Když ukážete, co na tyči umíte, nikdo vaše nedostatky řešit nebude.

Bez důkladné přípravy to může být nebezpečné

Ačkoliv je tanec na tyči zábavný, je to namáhavý sport, který by neměl být brán na lehkou váhu. Někteří lidé si neuvědomí, jak může být pole dance náročný. Pokud začínáte, nelekejte se modřin a bolesti svalů. Tělo si časem zvykne jak na nové pohyby, tak na otlaky na neobvyklých místech.

Správná technika už od začátku je velmi důležitá, tu získáte od zkušených trenérů nebo z instruktážních videí. Nesnažte se pole dance naučit svépomocí, jinak může být tento sport velmi nebezpečný.

Online kurzy vedené profesionály najdete v našich video kurzech, které jsou seřazeny od úplných začátečníků až po pokročilé.

Muži také mohou dělat pole dance

Počet mužů praktikujících pole dance každým rokem roste. I na soutěžích najdete mužské kategorie. Mužský pole dance se vyznačuje silově náročnými prvky a akrobacií. Existuje mnoho starodávných forem tance na tyči, mezi ně patří například Mallakhamb, což je tradiční indický sport, kde tanečníci provádějí jógové pozice na dřevěné tyči. Tento tradiční sport prováděli v celé historii muži.

Žádné výmluvy na ochablé svaly

Nevytvářejte si překážky ještě před prvním tréninkem. Ochablé svaly, vyšší věk, váha nebo rytmus v těle nejsou žádné překážky. Pravidelným tréninkem se ve všem budete zlepšovat a vaše tělo bude sílit. Právě to je na pole dance tak inspirativní a motivující.

Ať už jste nekoordinovaní, anebo jste sportovec s gymnastickými schopnostmi, tak v pole dance se vždy můžete zlepšovat a učit se novým věcem. Možnosti jsou nekonečné a záleží jen na vaší kreativitě.

Není to vždy tak sexy

Nechápejte to špatně, výsledný efekt v podobě skvěle zatančené choreografie s krásným kostýmem nemá chybu. Předchází tomu však spousta úsilí, modřin, spálenin a potu. Nehledě na to, že při tréninku budete preferovat pohodlí před módou. Skvělý balanc mezi kvalitou, pohodlím a vzhledem tvoří například značka Dragonfly, ta nabízí široký výběr nejrůznějších oblečků na pole dance z příjemných materiálů.

Pole dancem ku psychickému zdraví

To je jedna z největších výhod pole dance. Fyzické výhody jsou skvělé, ale pocit, který získáte ze zvládnutí prvku, je zcela nepopsatelný. 🙂