Která pole dance disciplína je ta vaše?

Sepsali jsme pro vás krátký přehled kategorií pole dance, díky kterému se už v tomto světě neztratíte. 🙂

Pole dance je sport, který zahrnuje prvky gymnastiky, prolíná se v něm několik druhů tanců, baletu a akrobacie. Čím více roste jeho obliba, tím více přibývá jeho odnoží. Pole dance jako takový se rozrostl do obřích rozměrů a proto se začal štěpit na podkategorie, které mají své jasné specifikace.

Pro souťěžní účely se pole dance dělí na dva hlavní směry, Pole Sport a Pole Art. V těchto kategoriích je možné soutěžit po celém světě a dokonce se na oficiální úrovni bojuje za to, aby byl pole sport uznán jako olympijský sport.

Pole art

Soutěžní forma pole dance, v které je kladen důraz na umělecké ztvárnění. Jedná se o volnější disciplínu, kde se dává prostor propracované choreografii, příběhu, kostýmům, zajímavým prvkům a celkovému zpracování.

Zde se můžete podívat na jedno z vystoupení naší trenérky Denisy, která je dvojnásobnou mistriní České Republiky v Pole Art.

video
play-rounded-outline

Pole sport

Soutežní forma pole dance, zaměřená hlavně na technickou a trikovou náročnost. I zde se hodnotí choreografie, ale mnohem větší důraz je kladen na technikou stránku a náročnost provedených prvků. Oblečení má svá jasná pravidla a nejsou povoleny rekvizity.

Jak vypadá taková soutěž? Podívejte se na vystoupení našeho lektora Romana Gemrota, který se v roce 2018 zúčastnil Mistrovství ČR v Pole Sport:

Pole Battle

Méně známá soutěžní forma, v které proti sobě nastoupí dvě tanečnice a střídají se v improvizovaném vystoupení na náhodně zvolenou hudbu. Tato forma je divácky velmi oblíbená.

Pole exotic

V současnosti velmi oblíbenou odnoží pole dance je Pole exotic. Tanečnice na sobě má boty na vysoké platformě a celkový projev může mít erotický nádech. Exotic je vhodný pro ženy, které v sobě chtějí probudit ženskost a zažít něco nového. Exotic Pole dance je tanečního charakteru, trénink se spíše než na triky na tyči, zaměřuje na taneční choreografie. I ten se potom dělí na různé podkategorie, ale o tom si povíme někdy příště :).

Pole fitness

Možná jste také slyšeli o Pole fitness. Jedná se o odlehčenou formu Pole dance, která je zaměřena na posilování s tyčí. Pole fitness je vhodný pro začátečníky i pokročilé. Tato kategorie je oblíbená také u mužů, kteří se chtějí naučit pouze pár silových prvků. Cílem je totiž zpevnění a posílení celého těla.

Tak jako všude jinde se objevují nové trendy a pole dance jako sport se neustále vyvíjí. Je ale skvělé, že se v tom může najít opravdu každý. Pokud nejste tanečníci nebo naopak tanec milujete, každý si najde tan svůj styl, kterému se může naplno věnovat. 🙂