Druhého března byla Popeleční středa – den, který každoročně zahajuje křesťanský předvelikonoční půst, tedy dobu, kdy křesťané nejí maso, ale zároveň se i zastavují ve svých hektických životech, ohlížejí se zatím co bylo a plánují to, co bude. Ačkoliv se pro spoustu lidí může tato tradice jevit jako zastaralá nebo příliš náboženská, čistě racionálně toto období dává smysl. Po vánočních svátcích, které lidé vždy bohatě oslavili, přišlo v lednu, únoru a březnu období, kdy se muselo sáhnout do nejhlubších zásob, a protože úroda loňského roku začala pomalu docházet, bylo jen logické, že se lidé na čtyřicet dní vzdali masa a žili obecně skromněji. Jak bychom tuto pohanskou a později i křesťanskou tradici mohli přenést do 21.století? My jsme si pro vás připravili pár tipů, jak na to. Předně se ale zamyslete, jestli sami nenajedete něco, co byste chtěli nebo mohli ve svém životě vylepšit. Možná by vás právě toto období, které má historicky k půstům nějaký důvod a opodstatnění, mohlo namotivovat.
Pokud patříte k těm, co těsně před spaním koukají do mobilu nebo každou volnou chvíli tráví na Instagramu, pravděpodobně už tušíte, že to pro vaše duševní a ani fyzické zdraví není úplně nejlepší. Zkuste využít postní dobu před Velikonoci a stanovte si časový limit, jak dlouho chcete na sítích nebo telefonu obecně denně trávit čas. Pomůže vám s tím přímo nastavení v telefonu, kde si můžete nastavit čas používání pro dané aplikace. Po uplynutí této doby vás telefon jednoduše upozorní, že čas vypršel.
Nebo si můžete stanovit určité časové rozmezí, kdy nebudete telefon používat (např. mezi 7 hodinou večer a 7 hodinou ráno). Místo toho si třeba zacvičte, přečtěte si knížku nebo si popovídejte s partnerem. Určitě neuškodí omezit i čas strávený sledováním negativních zpráv a raději se soustředit na něco pozitivního, co můžeme sami ovlivnit.
Jak se říká a little goes a long way, tedy malé krůčky vydrží dlouhou dobu. To je něco, co už jste od nás určitě někdy slyšeli a pokud se bavíme o změnách ve stravování platí to jen dvojnásob. Pokud se navíc snažíte změnit svoje stravovací návyky, tyto změny můžou představovat poměrně velký zásah do vašeho životního stylu a pokud uděláte velké a rychlé změny, pravděpodobně vám dlouho nevydrží. Je lepší si stanovit dílčí cíle a postupně je zkoušet plnit. V rámci půstu tak můžete zkusit třeba přestat jíst čokoládu, omezit konzumaci kávy na jeden hrnek denně nebo dvakrát do týdne jíst jídlo bez masa.
V neposlední řadě nemůžeme samozřejmě zapomínat ani na pohyb. Doba půstu je ideální k zařazení něčeho nového. Když pak zjistíte, že vás to nebude bavit, prostě přestanete. Naše platforma www.fitplayce.cz ke zkoušení nových věcí přímo vybízí, protože v rámci jednoho předplatného máte k dispozici celou škálu lekcí od pole dance na statické i spinové tyči, přes tanec nebo silové i kondiční tréninky doma i v posilovně, až k poklidné józe a strečinku.
Pokud se rozhodnete pracovat na svojí fyzičce, nezapomeňte k tomu přistupovat zodpovědně. Jestli chcete, aby vám nový návyk vydržel, zkuste ho ze začátku zařadit třeba jen jednou týdně a postupně případně frekvenci zvyšovat.
U půstu je důležité si uvědomit, že to není jen o tom něco vydržet po určitou stanovenou dobu a přežít tak nějaký extrém. Je to spíš období, které by nás mělo motivovat se zastavit a zamyslet se, co bychom chtěli ve svém životě zlepšit. Tato doba nám pak dává možnost to na chvíli vyzkoušet. Neměly by to ale být žádné radikální změny, hladovky nebo celerové šťávy. Myslete především na své zdraví – ať už to fyzické, tak i to psychické.