Jak si vybrat tyč na pole dance?

Nadchnul vás pole dance natolik, že jste se rozhodli pořídit si tyč domů? Pak vás určitě napadá spousta otázek. Jaká tyč je pro vás vhodná? Na jaké parametry se zaměřit? Jaká je obvyklá cena? A kde si tyč pořídit???

Ještě před tím, než si tyč objednáte domů potřebujete vědět:

  • jaká je výška stropu
  • jak je strop konstruovaný 
  • kam přesně chcete tyč postavit (kvůli dostatečnému místu okolo tyče na trénování)

Pokud máte doma pevný strop okolo 2,5  – 3 metrů, je pro vás vhodná klasická rozpěrná tyč (strop / podlaha), která je v základu mezi 2260 – 2755 mm. Pro vyšší stropy můžete k základní tyči přidat ještě tzv. nástavce pro prodloužení a dosáhnout tak výšky až 3,5 m a pomocí speciálních tyčí na objednávku až 4,7 m. Pokud máte strop opravdu vysoký nebo plánujete trénovat mimo domov, případně rovnou vystupovat, budete potřebovat stage, neboli tyč s pódiem, která se nemusí upevňovat ke stropu a můžete si ji postavit kdekoliv. Je to ale finančně náročnější a i co se týče celkové manipulace, komplikovanější varianta.

Co když ale zjistíte, že Váš strop není vyhovující pro rozpěrnou tyč?

Rozpěrná tyč potřebuje pevnou zem i strop, jinak nezajistíte potřebnou stabilitu. Tyč pak svým tlakem do stropu, může způsobit jeho poškození, nebo naopak, ve strachu, z poškození stropu nedotáhnete tyč pořádně a může dojít ke zranění. Tyč můžete rozepřít pouze pod pevný bod stropu, tedy v místě, kde je například trám. 

Jaký materiál tyče zvolit? 

Univerzální řešení neexistuje, vždy záleží na vašem individuálním pocitu. Všeobecně pro domácí použití není potřeba volit dražší povrchy. Ty levnější, kterými jsou například lakovaný povrch, nebo chrom, plně vyhovují nárokům pro domácí využití a v poměru cena vs. výkon jsou ideálním řešením. Limitováni při výběru jsou alergici na nikl, zde je možno vybírat z materiálů lakovaných, nerezu, nebo mosazi, které alergickou reakci nevyvolávají. Samostatnou kategorií jsou tyče silikonové, které se využívají pro tanec v oblečení a nepracuje se s přilnavostí kůže na tyč.

Jaký je rozdíl mezi tyčí statickou a spinovou?

Statická – je základní provedení taneční tyče na pole dance, která disponuje pouze statickým režimem. Tyč nelze přepnout do režimu otáčení.

Statická + spinová – je profesionální taneční tyč na pole dance, která disponuje režimem statickým i otáčecím (spinovým). Režim tyče se změní buďto za pomoci uvolnění či utažení dvou šroubků, nebo pomocí speciálního mechanizmu, který se liší podle výrobce.

Jaký grip (průměr) tyče si vybrat? 

Gripem tyče je myšlen její průměr. Na výběr máte ze dvou průměrů 40 a 45 mm. Standardně nejvíce používaný a nejlépe padnoucí do ruky je průměr 45 mm. Nejčastěji se s ním setkáte i na soutěžích a ve studiích ať už v ČR/SK nebo v zahraničí.

V jaké cenové relaci se taková tyč pohybuje?

Závisí to vždy na několika parametrech. Na materiálu, zda to bude pouze statická tyč nebo s rotačním režimem, zda bude potřeba pořídit k tyči nástavce nebo si vyberete rovnou stage a na výrobci, neboli na značce. Standardně se ale ceny za rozpěrné tyče pohybují mezi 5.000 Kč – 11.000 Kč. Stage mezi 20.000 Kč – 27.000,-Kč. Dejte si ale pozor na velmi levné a neověřené eshopy a výrobce, je to náčiní, na kterém budete vy nebo vaše děti cvičit, proto dbejte na zvýšenou pozornost při jeho výběru.

Kde takovou tyč pořídit?

Už dlouho spolupracujeme s největším českým e-shopem zaměřeným na pole dance a  víme, že tam chybu neuděláte. Pproto vám velmi rádi doporučíme e-shop www.tanecnityce.cz, který je distributorem kvalitních a ověřených tyčí značky X-pole.