Co dělat, když to nejde?

Už se vám někdy stalo, že jste se snažili, makali a dřeli a ono nic? Věříme, že taková situace někdy potkala každého, takže vám v dnešním článku přinášíme pár tipů, jak se s tím poprat.

Je to normální

Tak za prvé – je to naprosto normální. Nejlíp uděláte, když to prostě přijmete. Ne vždy se daří a často jediné, co je potřeba, je dát tomu trochu času. Možná něco málo změnit v tréninkovém režimu, ale ani to nemusí být někdy potřeba. Prostě si jen dopřejte nějakou dobu navíc, abyste vysněný prvek zvládli nebo dosáhli vytouženého cíle. Když se budete vztekat a stavět na zadní, že to nejde, rozhodně vám to nijak nepomůže. Právě naopak! Akorát tak ztratíte drahocennou energii, kterou byste jinak mohli věnovat tréninku.

Nesrovnávejte se!

Tohle je alfou a omegou všeho. Každý z nás funguje naprosto unikátně, naše těla a způsob, jakým se věci učíme, je úplně odlišný. Důležité však je, že nic z toho není správně nebo špatně. Nejlépe uděláte, když se naučíte poslouchat své tělo a podle toho pak nejen cvičení, ale i jídlo přizpůsobíte sobě přímo na míru. U žen je tohle navíc ovlivněno i menstruačním cyklem. O něm více mluvíme v novém díle naše podcastu, který si můžete poslechnout tady.

Dejte si pauzu

Pomalý nebo žádný progres může být často způsobený jednoduše přetrénováním. Zkuste si tedy dát na pár dní pauzu od cvičení nebo ještě lépe takové pauzy zařazujete pravidelně. Odpočinek a regenerace je totiž stejně důležitá jako cvičení. Dopřejte svalům oddych třeba ve formě masáže, horké vany nebo obyčejného povalování.

Důležitý pro regeneraci je i kvalitní spánek bez rušivých elementů, jako jsou různé moderní technologie. Telefon nechte třeba v obýváku a občas si dejte i digitální detox – uvidíte, že bez mobilu pár hodin večer nebo třeba celý den či víkend vydržíte a na vaše mentální zdraví to bude mít blahodárný vliv.

Je čas na změnu

Občas se může stát, že už prostě dlouho cvičíte stejně a vaše tělo si žádá nějakou změnu. Nemusí to být hned změna úplně drastická, bohatě stačí obměnit jen něco. Bavil vás vždycky spíš pole sport? Zkuste pole exotic nebo choreo. Milujete silový trénink? Zkuste pro změnu pomalejší jógu nebo pilates. Na závěr musíme zmínit naše oblíbené procházky – chůze je ten nejpřirozenější pohyb, který navíc můžete spojit s pobytem v krásné přírodě a na čerstvém vzduchu, což ocení opět nejen vaše tělo, ale i mysl. Procházky doporučujeme kombinovat s úplně každým sportem.

A jak s tím, když vám něco nejde, bojujete vy?