Společně se skvělou lektorkou Valerií Smejkalovou jsme pro vás připravili kurz speciálně zaměřený na práci se spinovou tyčí. Jestli se chcete o Vali dozvědět více, poslechněte si rozhovor s ní v našem podcastu (Youtube , Spotify).
My bychom vám v dnešním článku chtěli dát správné odpovědi na otázky z kvízu na našem Instagramu.
Spinová tyč se od statické liší tím, že se protáčí. Netočí se, jak se mnoho lidí milně domnívá, sama od sebe, ale je potřeba ji roztočit. Rychlost, jakou se spinová tyč točí, tedy určujete právě vy, váš pohyb kolem ní a taky to, jak jste u ní blízko. V zásadě totiž platí, že čím blíž tyči jste, tím rychleji se točí. Kdyby se vám tedy někdy stalo, že se začnete točit moc rychle, stačí oddálit těžiště od tyče.
Právě proto, že rychlost točení na spinovce určujete vy, je potřeba se naučit dobře pracovat s odstředivou silou tak, aby pracovala ve váš prospěch a ne proti vám. S odstředivkou už určitě máte zkušenost z točení na statické tyči, ale na té spinové je schopnost ovládnout tuhle sílu ještě daleko důležitější. Začněte pomalým nástupem na tyč a postupně zjišťujte, jak moc se tyč při daném pohybu roztočí. Rychlost je totiž opravdu individuální, nerozhoduje v ní jen síla nášvihu, ale třeba i vaše váha nebo rozložení hmotnosti v různých částech těla.
Kvůli efektu točení na spinové tyči a často i kvůli přílišné rychlosti, bývá někdy lidem ze začátku nevolno. To je úplně přirozené. Doporučujeme ze začátku zkoušet spinovku jen na pár minut a postupně si na ni zvykat. Uvidíte, že čím častěji na ni budete cvičit, tím víc si na točení zvyknete. Navíc zase platí to, že pokud se vám podaří ovládnout odstředivou sílu, zkrotíte tak i rychlost točení. I to vám pomůže od případné nevolnosti.
Naopak díky točení je každý pohyb na spinovce hned od začátku elegantnější a prostě vypadá tak nějak lépe. Proto si ji mnoho lidí tolik oblíbilo.
Pro správné zvládnutí techniky na spinové tyči je ale důležitá i plynulost pohybu. To neplatí jen na spinovce. Plynulost pohybu vám usnadní i práci na statické tyči, nejen při spinech. Jde o to následovat přirozený pohyb těla vůči tyči. Na spinové tyči toto platí dvojnásob, opět kvůli odstředivé síle a práci s ní, nikoliv proti ní. Odstředivka je prostě čarodějnice!
Na závěr našeho instagramového kvízu jsme se vás ptali, na které tyči je to snazší. Odpověď je taková, že to je hodně individuální. Každému jednoduše vyhovuje něco jiného. Někdo se zamiluje do plynulosti a elegance spinovky, jiný se nikdy nevyrovná s točením a nevolností. Podle nás je nejlepší kombinace obou. Některé prvky jsou prostě hezčí na statice a některé na spinovce. Nehledě na to, že některé triky ani nejdou na té či oné tyči provést, takže pokud jednu vyloučíte, přijdete o řadu zajímavých triků.
Už jste spinovku zkoušeli? Chcete se v práci na ní zlepšit? Mrkněte na náš nový kurz zaměřený právě na spinovou tyč a dejte nám vědět, jak vás baví.